Her şeyi bilme yanılgısı
Arzu Karagöz

Arzu Karagöz

Her şeyi bilme yanılgısı

08 Ekim 2018 - 15:42

Mimarlık ve mühendislik, uzun süren ve zorlu bir eğitim süreci sonunda, tüm yapılara, bölgelere, şehirlere ve ülkelere vizyon katan, değerini arttıran, sağlıklı ve ergonomik bir yaşam alanı sunmak için yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Tüm dünyada geçerliliği olan, yaratıcı fikirler ve çözümler ortaya koyma becerisi kazandıran, saygın ve toplumsal itibarı yüksek mesleklerdir.

Tıpkı ameliyatı bir doktora, hukuki süreçleri avukata bırakacağınız gibi inşaatları da mimarlar ve mühendisler olmaksızın “deneyimlidir düşüncesi ile” ustalara bırakamazsınız. Her zaman sağlamlık ve güvenlikle beraber estetik ve kaliteli yaşam alanları konunun uzmanlarınca çözülmeli ve işler profesyonelce yapılmalıdır.Benzer şekilde bir ürünün satılabilmesi içinde pazarlanması gerekmektedir. Pazarda ne olduğunu iyi anlamak, buna uygun bir strateji hazırlamak ve bunu gerçekleştirmek gerekmektedir. Müşteri neden bizden alsın? Farkımız ne? Ne kazandırıyoruz? İtibar mı? Para mı? Kolaylık mı? veya hepsi mi? Tüm bu soruların yanıtları verilmeli, yeterli araştırma yapılmalı ve tüm etki eden faktörler iyi değerlendirilmelidir.

Ürün satışı için gerekli tüm reklam çalışmaları ile amaçları, hedefleri karşılamak ve itibarı yönetmek için gereken halka ilişkiler bir bütün olarak düşünülmelidir.

Sadece iş yapmış olmak üzere gerçekleştirilen pek çok proje işin profesyonel olarak yönetilememesi nedeni ile satış sıkıntısı yaşamaktadır. Buna az bilgi ile çok ego eklenince “geçmiş olsun” demek gerekiyor.Bugün inşaatın yapılabilmesi için nasıl bir bütçe gerekiyorsa, satışın yapılabilmesi içinde bir pazarlama bütçesi gerekmektedir. Bu bütçe her projeye göre değişkenlik gösterecektir, konunun profesyonelleri de bu alanda uzmandırlar. Yanlış harcanan paralar sonrası, “yeteri kadar bütçe kullanıldı, işe yaramadı “ çığlıkları anlamsızdır.

Projenizin doğru tanıtılmasını, şirketinizin bilinirliğinin sağlanmasını, itibarınızın yönetilmesini ve hakettiğiniz satış grafiğini elde etmek istiyorsanız işi uzmanına vermeyi ciddiye almalısınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar