Sektörün yeni bir hikayeye ihtiyacı var
Sümeyra Kırca

Sümeyra Kırca

Sektörün yeni bir hikayeye ihtiyacı var

06 Şubat 2018 - 12:46

Son zamanlarda gayrimenkul sektöründe bariz bir durgunluk olduğu aşikar. Her ne kadar TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) konut satışlarında tarihi rekor gibi veriler paylaşsa da o durum pek öyle değil. Zira TÜİK rakamları, hükümetin tapu harcı indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşları gösteriyor. Tam da bu tapu harcı indirimleri bittiği dönemde konut satışları yüzde 12 düşüş gösteriyor.

Yani artık rakamların da dediği gibi emlak sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var. Tabi ki bu sadece emlak sektörüyle olacak iş değil! Türkiye ekonomisinin toptan yeni bir hikayeye ihtiyacı var. Peki bu sektörün elin de mi? Değil. O zaman gayrimenkul firmaları neler yapabilir hep birlikte onlara göz atalım.

Konut kredileri düşer mi?

Şu sıralar konut almak isteyen vatandaşların en çok sorduğu soru “Konut kredileri düşer mi? Düşerse ne zaman düşer?”

Düşmez kardeşim. Bankaların konut kredisi diye bize sunduğu bu faiz oranları, böyle bir ekonomik atmosferde düşmez. Düşürmüyorlar diye bankalara kızmayın, onların elinde değil. Ayrıca düşürürlerse o zaman ekonomi tamamen iflas eder. Türk Lirası bu kadar değer kaybederken faizlerin düşmesi demek TL’nin pul olması demektir. O yüzden konut alamıyorsan bunun suçlusu bankalar değil. Emin olun banka sahipleri faizlerin yüksek olması konusunda bizden daha çok şikayetçi…

50 bin liraya bakın ne istiyorlar?

Geçtiğimiz aylarda bir devlet bankasına gittim ve 50 bin liralık bir konut kredisi talebinde bulundum. Elbette buradaki amacım; faiz oranlarını test etmekti. Acaba 50 bin lira kredi için benden ne kadar para isteyeceklerdi? Söyleyeyim, tamı tamamına 110 bin lira istediler. Düşünebiliyor musunuz? 50 bin lira verecekler ama sizden 110 bin lira alacaklar. 2 katından daha fazla bir para. Türkiye’de paranın pahalılığına bakar mısınız? Bu şekilde konut almak kadar talihsiz bir eylem olamaz. O yüzden okurlarımıza en önemli tavsiyemiz: Bu dönemde kesinlikle konut kredisiyle ev almayın!

“Peki konut kredisiyle almayın diyorsunuz nasıl alalım?” derseniz, müşterisini bankalarla muhatap etmeyen firmalar var. SİNPAŞ gibi, CEYLAN inşaat gibi… Örneğin elinizde 50 bin liranız var ve nasıl konut alacağınıza dair hiçbir fikriniz yok. O zaman size tavsiyemiz hemen bu tarz firmaların satış ofisinize gidin ve kendi ödeme planınızı kendiniz belirleyin.

Tabi ki bunu söylerken 300-500 lira taksitlerle demiyorum. Bu sözüm İstanbullular için geçerli. İstanbul’da dar gelirliler için ev almak hayal bile değil artık. İstanbul’da ev alabilmek için ayda en az 3 bin lira taksit ödemeyi gözden çıkarmak gerekiyor.

Gayrimenkul firmaları nasıl ayakta kalacak?

İnşaat firmalarına burada büyük görevler düşüyor. Şunu çok net söylüyorum. Artık bu dönemde gayrimenkul firmaları ayakta kalmak istiyorsa, sadece bankalarla garantörlük anlaşmalarına güvenmemeliler.

Müşterilerine kendi içinde finansman sağlamanın yoluna bakmalılar. Bazı firmalar peşinat olayını bile kaldırmış. Öyle ki aralarında “Sen taksitini öde, evini teslim aldıktan sonra peşinat ödersin” diyenler var.

Gayrimenkul firmaları, müşterilerini bu çıkmazdan kurtarmadıkça, en önemlisi kendi hikayelerini yazmadıkça, bu dönemde ayakta kalmaları neredeyse İMKANSIZ!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar