Evde en çok zaman geçirdiğimiz yaşam alanları: Banyo ve...
Mimar Yelin Evcen & İç Mimar Gönül Arda

Mimar Yelin Evcen & İç Mimar Gönül Arda

Mimar Yelin Evcen & İç Mimar Gönül Arda

Evde en çok zaman geçirdiğimiz yaşam alanları: Banyo ve mutfaklar

30 Ekim 2017 - 11:56

Değişen yaşam tarzlarının etkisiyle konutlardaki fonksiyonel tanımlar da evriliyor. Banyo ve mutfaklar evlerimizin artık kalbi haline geldi. Banyo ve mutfaklar eskiden ‘ıslak hacimler’ olarak genellenirdi ve sadece en temel işlevlerine cevap veren sıradan mekanlar olarak pek de önemsenmezdi. Ancak günlük yaşamın stresinden uzaklaşarak arındığımız banyolar ve evimizin en sosyal alanları haline dönüşen mutfaklar artık çağdaş insan için evde en çok zaman geçirdiğimiz yaşam alanları haline geldi.

Şehir yaşamında evde fazla zaman geçiremeyen kullanıcıların, güne ilk başladıkları ve gün bitiminde ise evde ilk uğradıkları yer olan banyoların, artık kullanıcılarına temel ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde konfor sunan, ambiyansı ile rahatlatan, içinde bulunmaktan ve zaman geçirmekten keyif alınan mekanlar olması gerekiyor ve banyolar artık bir ‘yaşam alanı’ olarak kurgulanmalı… Tasarımda sadece soğuk görünümlü ıslak hacim öğelerinden öte, daha sıcak bir etki oluşturacak ahşap kaplamalar, duvar kağıtları gibi malzemeler, şık ve kullanım kolaylığına sahip armatürler, sessiz gömme rezervuarlar ve tabii ki aplikler ve gizli ışıklarla sağlanabilecek gözü yormayan doğru aydınlatmalar kullanarak banyoları konforlu yaşam alanlarına dönüştürebiliyoruz.

Banyo hacimleri yeni kimlikleri ile artık pencereli ve cepheye bakan mekanlar olmayı hakediyorlar. Doğal aydınlatma, direkt havalandırma ve hatta mümkünse güzel bir manzara ile banyolar daha konforlu ve keyif verici alanlar haline gelebilir.

Banyo tasarımlarında fark yaratan en önemli trendler ise estetikten öte teknolojiyle gelişiyor. Banyolar teknolojik ürünler sayesinde, sadece kendi fonksiyonunu yerine getirmenin yanında, evlerin içindeki küçük spa alanları gibi, arınma ve rahatlama mekanlarına dönüşüyor. Koku ve ışık efektleriyle farklı atmosferlere dönüşebilen duşların çoğalan alternatifleri, çok fonksiyonlu akıllı klozetler, dokunmatik ekran özellikli banyo aynaları gibi teknolojik ekipmanlar sayesinde banyolarda çok fonksiyonlu kullanım mümkün olabilir. Malzeme olarak büyük ebatlı seramikler ve hemyüzey duş alanlarının kullanımının da giderek artacağını öngörüyoruz.

Mutfaklar artık ‘mutfak’ gibi görünmeyecek...

Son yıllarda sağlıklı yaşam konusundaki yönelimler sayesinde evde yemek pişirmek ilgi gören bir hobiye dönüşse bile, mutfaklar artık sadece yemek pişirme alanı olmaktan ibaret değil. Mutfakların tüm ailenin buluştuğu, yakın dostların ağırlandığı ve birlikte yemeklerin hazırlandığı mekanlar haline gelmesi nedeniyle özellikle de açık mutfakların cazibesi gün geçtikçe daha da artıyor.

Bu nedenle mutfaklarda önceki yıllarda öne çıkan minimalist tarz yavaş yavaş kayboluyor; yerine yaşam alanlarındaki mobilyaların estetiği ve malzemelerin dokularıyla uyumlu nitelikte tasarımlar gündeme geliyor. Modern görüntüyü koruyarak malzeme ve fonksiyonlarla zenginleştirilen yeni nesil mutfaklar, alışılagelmiş anlayışı tamamen rafa kaldıracak trendler ve fonksiyonel detaylarla yeni sezonda da sürekli göz önünde olacak. Mutfaklar artık ‘mutfak’ gibi görünmeyecek...

Mutfaklarda tarz ve malzeme bütünlüğü sağlamak için kapaklar, tezgah, tezgah arkası panel malzemelerinin uyumunun gözetilmesi gerekiyor. Yeni sezonda gerek kapaklarda, gerekse tezgah arkası panellerde cam kullanımına sıklıkla yer verilecek. Özellikle reflekte camlar, boy dolap içlerinde led efektleriyle oldukça şık görünecek. Cam kapaklar hem açık renklerle, hem de koyu renklerle uyum sağlayacak; aynı zamanda cam yüzeyli ankastrelerle de bütünlük içinde olacak. Mutfak cihaz markalarına baktığımızda da siyah veya beyaz renkte boyalı cam yüzeyli fırınların, buzdolaplarının yeni trendlere uyumlu olduğunu görüyoruz.

Mutfaklarda endüstriyel stil etkisini arttıracak ve iddialı renklerin, farklı tip malzemelerin, eskitme ve parlak unsurların bir arada kullanılmasıyla dinamik bir görüntü elde edilebilecek. Modern tarzdaki mutfaklarda kulpsuz tarzda, parlak yerine daha mat bitişleri, keskin ve net hatları görmeye devam edeceğiz. Tezgah malzemeleri ise ara duvarda kesintisiz devam edecek. Bu tarz, cam yüzeyli ankastre cihazlarla tamamlanacak. Klasik ve country tarzı mutfaklarda ise daha yumuşak hatlar, kapaklarda profil ve çerçeveler tercih edilecek. Bu tip mutfaklarda alışılmış beyaz ve ahşap yanında renkler grinin tonlarına doğru kayacak; ayrıca mermer dokulu kuvarz tezgahlar da vazgeçilmezlerden biri olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar