Konutta üretim motivasyonunun kaynağı ne?
Ercan Sever

Ercan Sever

[email protected]

Konutta üretim motivasyonunun kaynağı ne?

05 Aralık 2017 - 10:35

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında azalarak 122 bin 882 oldu. Satışlardaki net gerilemeye ve zayıf satış beklentilerine rağmen konut üretimi hız kesmiyor.

Müteahhit firmalar, agresif satış kampanyaları ve cazip fiyatlandırmalar ile satışları diri tutmaya çalışıyor. Ürün stok maliyetinin en ağır olduğu sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe devam eden veya bitmiş projelerde, müteahhit firmaların, koşullar ne olursa olsun satış desteğini arkalarında hissetmeleri gerekiyor. Bu nedenle durgunluğu aşmak ve konut satmak için ellerindeki yegane seçenek olan fiyat indirimini kullanmaktan çekinmiyorlar. Özellikle devam eden projelerin satışlarında panik havası var desek yanlış olmaz. Devam eden konut üretimi için ihtiyaç olan kaynağa ancak satış ile ulaşmak mümkün. Bu nedenle hem kampanyaların ardı arkası kesilmiyor hem de yoğun rekabet nedeni ile fiyatlar uygun seviyelerde. Üreticiler son aylarda yüksek çıkan enflasyon değerlerini de fiyatlarına yansıtmıyor. Konut fiyatları neredeyse geçen yıl ile aynı.

Güçlü indirim, artan ödeme seçenekleri, agresif pazarlama… satış hareketliliğini sürdürmeye yeterli mi? Yanıtı elbette yeterli değil. Belki her şeye rağmen bir şekilde satış hareketi sergilenir ama bu sektörü mutlu edecek nitelikte olmaz. İnşaat özellikle de konut sektörünün diri bir tüketici kitlesine ihtiyacı var. Ancak dalgalanmalar ve yüksek faizler tüketicileri beklemeye en azından ertelemeye yönlendiriyor. Üstelik bu sürecin hemen biteceğine yönelik net bir emare de ortalıkta görünmüyor. Anlaşılan o ki ekonomideki dalga boyu kısalıp faizler düşünceye kadar konutta satış grafiği aşağı yönlü olmaya devam edecek. Peki, bu gerçeğe rağmen henüz başlayan veya başlamak üzere olan konut projelerinin sahibi firmaları üretime motive eden ne? İşte bunun yanıtını ben bulamadım. Belki “olası riskleri geçmiş yılların yüksek karları ile tolere edebiliriz” düşüncesi olabilir. Ancak bu da gerilemeyen konut üretim motivasyonunu açıklayamaz.

Büyükşehirlerde özellikle İstanbul, İzmir gibi metropollerde konut stoku şişiyor. Firmalar için bunun net anlamı düşen fiyat ve karlar. Devam eden projeleri anlayabiliriz ancak bu kadar çok bilinmeyene sahip konut satış eğilimine rağmen projeye doymayan firmaları, hayal kırıklıkları yaşayabileceği konusunda uyarmak isteriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar