"Toprağı bu gün alıyım yarın satayım zenginim" Dere...
Elif Aynacı

Elif Aynacı

"Toprağı bu gün alıyım yarın satayım zenginim" Dere kenarına gidip bir kurbağayı prense çevirmek daha akıllıca

12 Ocak 2018 - 10:17

Çok derin düşüncelere daldırıyor beni bu cümle. Dalıyor dalıyor bilmem kaç metre , bazen oksijen tüpümün bana yetmeyeceğini sanıyorum hatta. Zenginlik bu kadar ucuzladı mı ! Artık az paralar ile çok paralar satın alınabiliyor mu! Sanırım insanlar iki kafalı olmaya başladı . Yoksa bu kadar zekayı nereye sığdırabiliyorlar şaşılacak durum.

İnsanlık zenginledi zenginlemesine ama kafalar aç. Görünüş yanıltmasın sizi. Günümüzde cidden herkes aç, herkes bir anda para kazanmak istiyor. Bırakın emek vermesini , zaman bile vermeden …

Ama al sat da arsa yatırımı havada kalıyor bana. Hiç oturtamıyorum , oturtmakta istemiyorum ayakta kalsın. Eskidendi o şehrin dışında , uzağında büyük bir arazi alıp bekletmek. Seneler sonra , sen yaşlanınca çocuklarına yaramasını istemek. Şehrin her hangi bir yerinden ufak ta olsa bir arsa al koy kenara unut , yıllar sonra o kendini hatırlatır falanlar yine … Şimdi var mı bu kadar bekleyebilen. İstiyoruz ki bu gün para koyalım , yarın alalım, bir koyalım on alalım . Artık insanların beklemeye tahammülü yok. Gözler aç , nefisler doymuyor. Kısa yoldan ne kazanırım yolunu tercih ediyor.

Büyük oynayanlara lafım yok. Gerçekten parası olanlar arsa yatırımında kazanıyor. Çünkü bir yer almıyorlar, koca koca arazileri topluyor adamlar. Alırken yüklü alım yaptığı için m2 fiyatlarında bile kazanıyor adamlar. Onlarla aşık attıramazsın zaten. Ama onların rüzgarında savrulur gidersin.

Bir bakıyorsun garibim bir yerden birkaç m2 bir arazi almış , bir sene geçmeden hemen satışa çıkarıyor bekliyor ki ona dünyalar ödenecek aldığı paraya satmayı da beğenmiyor arkadaş. Millet sıraya girmiş senin o kocca parsel içinde aldığın yeri bile belli olmayan minicik ne olacağı belirsiz hisseni almak için sıraya girecekler. Bir de üstüne üstlük iki kat çektiğin fiyatı ödeyecekler. Sen çok akıllısın, herkes akılsız.Üzgünüm . Böyle bir dünya olmadığı gibi böyle bir kazanç da yok maalesef. Öyle olsa herkes bir yerler de 100 m2 200 m2 arsa alıp satar işini bırakır da … Hani şimdi alayım, bir iki senede iki katına satarım kazancı bir filme konu olsa, komedi dalında gişe rekorları kırar , oscara oynar, oyuncusunun önemi bile olmaz .Atalarımızın değer kazanması için yıllarca bekleyerek ömür tükettikleri sistemi bir sene de elde etmek isteyenleri anlamıyorum anlamak da istemiyorum .Algı enfeksiyonu geçiriyorum ki onlara kapalıyım.

Kısa vadede para kazanmayı planlayan kişilerin daha başka alternatifleri olmalı bu iş için . Borsa oynamak gibi mesela ! , kumar oynamak gibi ! ya da kazı kazan oyna ne biliyim … Kazanma şansın daha yüksek bu kadar kısa zamanda !

Eğer üzerinde ekip biçmeyeceksen, ya da hafta sonu evi kondurmayacaksan sadece iki katı para kazanmak için tiko para olarak düşünüyorsan arsa ya da tarlayı bu yaş bir hayal. Asıp kurumasını beklemekte fayda var. Ama gerçekten yatırım olarak düşünüyorsan alıp en az bir on sene sonra karşına çıkmasını beklemeyi göze de alabiliyorsan , alıp unutacaksın ve ne getireceğini zamana ve piyasaya bırakacaksın.Yoksa bu kadar akılsızın arasında tek akıllı yaşamak sana çok acı verecek .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar